Savremeni način života dece, kako one predškolskog, tako i školskog uzrasta karakteristiše sve manja fizička aktivnost i sve duži period sedenja pred televizorom i kompjuterom. Taka, sve više statični način života ne doprinosi očuvanju dobrog i pravilnog držanja tela u ovom osetljivom periodu života koji karakteristiše intenzivan rast i razvoj. U dužem vremenskom periodu smanjena fizička aktivnost dovodi ne samo do poremećaja posturalnog statusa, već i do razvoja različitih oblika i stepena deformiteta koštano-zglobnog sistema.
SKOLIOZA
Kičmeni stub je jedan od najznačajnijih ali i najosetljivijih činilaca u očuvanju pravilnog držanja tela. Jedan od deformiteta kičmenig stuba koji pogađa školsku decu je skolioza.
LORDOZA
Lordozu možemo prepoznati po jako naglašenoj lumbalnoj krivini kičme,put napred i opušenim trbušnim mišićima. Ovaj deformitet kičme češće srećemo kod gojazne dece,ali nije nemoguće ni kod mršave dece.
KIFOZA
Kifoza je povećana krivina kičmenog stuba u grudnom delu, ali može da se javi i na drugim delovima kičme. Posebno je uočljiva u sedećem položaju i prati je povijenost ramena u napred. Često je posledica naglog rasta kao i nepravilnog sedenja kod dece koja imaju slabe mišiće leđa i stomaka.
RAVNA STOPALA
Uzroci koji dovode do ravnih stopala su nasledni,ali postoje i spoljašnji faktori. Od naslednih faktora bitna je genetska predispozicija, a od spoljašnjih faktora: slaba fizička aktivnost,loša ishrana, gojaznost,povrede i neadekvatna obuća.
Poremećaju posturalnog statusa (loše držanje tela) kao i manje izraženi deformiteti lokalizovani na kičmenom stubu kod dece školskog uzrasta se mogu korigovati određenim vežbama, pravilnim sedenjem i pravilnim držanjem tela pri hodu i radu. Ukoliko na vreme ne registrujemo loše držanje tela vremenom može doći do razvoja strukturalnih ili statičkih deformiteta koje je teže korigovati određenim vežbama.
NEKA SVAKI KORAK VAŠEG DETETA BUDE SIGURAN I ZDRAV UZ NAŠU POMOĆ!